برنامه ریزی و کنترل پروژه

نمودارهای میله ای (گانت)

تعریف و مقدمه
یک نمودار میله ای، ارائه ای تصویری از فعالیت های پروژه است که بر روی خطوط میله ای مقیاس بندی شده ی زمانی بدون نشان دادن پیوندهای میان میله ها (فعالیت ها) نشان داده می شوند (پاپِسکو و چارنگام ، 1995، ص 96). PMI (PMI، 2013) این نمودار را این طور تعریف می کند:

نمایشی تصویری از اطلاعات مرتبط با برنامه ریزی زمانی . در یک نمودار میله ای معمول، فعالیت های برنامه ریزی زمانی و یا اجزاء ساختار شکست کار ، و مدت زمان فعالیت ها در سمت چپ نمودار فهرست شده اند، تاریخ ها در بالا، و مدت زمان فعالیت ها به صورت میله های افقی قرارداده شده بر اساس تاریخ نشان داده شده اند.

’نمودار میله ای، در ابتدا توسط هنری اِل. گانت ، یک مهندس مکانیک آمریکایی، در 1917 ایجاد و توسعه داده شدند، و نمودار گانت نیز نامیده می شوند. این نوع نمودار به سرعت – به ویژه در صنعت ساخت و ساز – به دلیل توانایی آن برای ارائه ی تصویری فعالیت های یک پروژه به شکلی روشن، ساده، و با مقیاس بندی زمانی، محبوب گشت.
پیش از آن که بتوان نموداری میله ای برای یک پروژه تهیه نمود، پروژه بایستی به اجزائی کوچکتر و معمولا متجانس شکسته گردد، که هر یک از آن ها یک فعالیت یا یک تکلیف نامیده می شود. هیچ یک از روش ها، یک راه منحصرا ‘صحیح’ برای شکست یک پروژه به فعالیت ها نیست، و نیز نمی توان راه های دیگر را نادرست دانست. با این حال، برنامه ریز زمانی بایستی رویکردی متعادل را اتخاذ نموده و پروژه را به یک تعداد منطقی از فعالیت ها که به سادگی قابل اندازه گیری و کنترل، اما بدون جزئیات بیش از اندازه، باشند، بشکند.

برچسب ها

دکتر علیرضا لرک

این وبگاه با هدف تسهیل ارتباط دکتر علیرضا لرک با محققان، دانشجویان و سایر علاقمندان ایجاد شده است بی شک نقطه نظرات شما می تواند ما را در توسعه آن یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن