وبلاگ

چاپ مقاله در اشپرینگر از زندان در ژانویه 2020، توسط زندانی محکوم به 25 سال حبس

در اوایل سال میلادی جاری، یک مقاله علمی جدید در مورد نظریه اعداد در یکی از نشریات علمی معتبر به چاپ رسید.

جالب است بدانید که نویسنده این مقاله به نام کریستوفر هاونز به خاطر اتهام قتل، محکوم به ۲۵ سال زندان است.

کشف استعداد او تصادفی صورت گرفت:

موضوع از این قرار است که از آنجا که دسترسی به کتاب‌های ناشران خاص در زندان‌های آمریکا محدود است، زندانی‌ها در صورت نیاز، درخواست‌هایی ارسال می‌کنند تا ناشران و نهادهای خیریه بررسی کنند و در صورت صلاحدید کتاب‌ها یا مجلات را برایشان ارسال کنند.

در این میان یکی از افراد تصمیم‌گیر نامه‌ای از یک زندانی دریافت کرد که در آن درخواست شده بود که اشتراک سالانه نشریه ریاضی Annals of Mathematics چاپ دانشگاه پرینستون به او اهدا شود. یک درخواست عجیب!

از قضا، همکار او یک استاد شیمی به نام مارتا سروتی بود و پدرش هم تئوریسین نظریه اعداد.

برای اینکه مشخص شود این زندانی، همان آقای ماونز، صلاحیت چنین هدیه‌ای را دارد، پدر خانم سروتی یک مسئله ریاضی برای او فرستاد. در کمال شگفتی، پاسخ نامه یک تومار کاغذ ۱۲۰ سانتیمتری او که در آن به صورت دقیقی در مورد یکی از مسائل جالب تئوری اعداد یعنی کسرهای مسلسل Continued fractions نظریه‌پردازی شده بود و فرمول‌های ارائه شده بود!

استاد ریاضی اومبرتو سروتی، با کمک دو استاد دیگر و زندانی نابغه، این مطالب را تبدیل به یک مقاله کردند.

کریستوفر هاونز نوشته است که فکر کردن به ریاضیات، به او برای گذراندن سال‌های طولانی محکومیت کمک می‌کند. او ۱۶ سال دیگر باید حبسش را تحمل می‌کند و کسی چه می‌داند شاید نبوغ بیشتری در این سال‌ها در او متبلور شود!

لینک مقاله در اشپرینگر

منابع:

1 و 2

برچسب ها

دکتر علیرضا لرک

این وبگاه با هدف تسهیل ارتباط دکتر علیرضا لرک با محققان، دانشجویان و سایر علاقمندان ایجاد شده است بی شک نقطه نظرات شما می تواند ما را در توسعه آن یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن