برنامه ریزی و کنترل پروژهبرنامه ریزی و کنترل پروژه با MSPمدیریت پروژه

برنامه‌ریزی پروژه برای دستیابی به موفقیت

شاید فیلم‌های اکشن را بتوان مقصر شرایطی دانست که مردم به‌جای برنامه‌ریزی، سریعاً وارد فرایند انجام کار می‌شوند. رقابت و حرکت سریع کسب‌وکار باعث می‌شود تفکر «به حرکت ادامه بده و از نقشه خارج شو» به‌عنوان یک ذهنیت مشترک شکل بگیرد. به نظر می‌رسد زمان، سرمایه و منابع با طولانی‌تر شدن زمان پروژه، دچار نقصان می‌گردند.
بسیاری از مدیران پروژه و مقامات اجرایی به قله‌‎ی وظایف نگاه کرده و زمان کافی را برای برنامه‌ریزی ندارند. واقعیت اینجاست که هرقدر زمان فشرده‌‌تر و محدودیت‌ها تنگ‌تر باشند، برنامه‌ریزی مهم‌تر می‌شود. برنامه‌ریزی پیشاپیش تنها راه برای انتخاب کارهای صحیح و انجام درست آن‌ها است. این فصل عناصر برنامه‌ی اجرایی پروژه را معرفی می‌کند – اینکه چه‌کارهایی در چه زمانی و با چه هزینه‌ای انجام شوند. در مورد هریک از این عناصر با جزئیات در مطالب بعد صحبت خواهد شد.
برنامه‌ریزی پروژه چیست؟
حتماً در مورد تئوری گذاشتن تعدادی میمون جلوی ماشین‌تحریر و اصابت تصادفی کلیدها توسط آن‌ها برای خلق کارهای شکسپیر شنیده‌اید. این تئوری را یک پله بالاتر ببرید و امکان دارد به این فکر کنید که بدون برنامه‌ی کافی هم می‌توان پروژه‌ی صحیح را انتخاب کرد. متأسفانه با توجه به محدودیت منابع، اگر بخواهید پروژه را در همان تلاش اول به موفقیت برسانید، باید برنامه داشته باشید.
برنامه‌ریزی پروژه با سایر انواع برنامه‌ریزی تفاوت کلی ندارد. همان پرسش‌هایی که روزنامه‌نگاران برای افشای یک داستان خبری می‌پرسند در اینجا هم وجود دارد – چه کسی، چه، چه موقع، کجا، چرا و چگونه – همین موارد برای برنامه‌ریزی پروژه هم خوب هستند.
عدم دریافت نظرات یا بازخوردهای مجریان برنامه در حین مرحله‌ی برنامه‌ریزی، باعث مشکلات آتی خواهد شد. بدون نظرخواهی، آن‌ها احتمالاً پرسش «چه‌کاری را در چه موعدی می‌خواهید؟» را پس از مشاهده‌ی برنامه خواهند پرسید و گاهی اوقات دلیلشان موجه است. افرادی که خودشان کار نمی‌کنند، غالباً مدت‌زمان انجام کار را دست‌پایین تخمین می‌زنند یا کارهایی که باید انجام شوند را فراموش می‌کنند.
برنامه‌ی پروژه به برقراری ارتباط میان رویکرد پیشنهادی با افراد گروه کمک کرده و به‌اصطلاح آن‌ها را وارد باغ می‌کند. مدیران پروژه قدرت لازم برای گرفتن تمامی تصمیمات پروژه را ندارند، بنابراین به پشتیبانی مدیریت، ذی‌نفعان کلیدی و حامیان اجرایی نیاز دارند تا منابع لازمشان را دریافت کرده و موانع مسیر پیشرفت را حذف نمایند.
ذی‌نفعان برای ارائه‌ی پشتیبانی خود باید نسبت به برآورده شدن نیازها و ممکن بودن رویکردشان احساس راحتی کنند. جمله‌ای با مضمون «خیالت تخت، کار می‌کنه» نمی‌‌تواند این افراد را قانع کند. با ثبت برنامه‌ی دستیابی پروژه به اهدافش، شانس ارزیابی پروژه‌ی پیشنهادی را به ذی‌نفعان خواهید داد.
اگر پروژه‌ی شما رو به انحراف برود، امکان دارد برای دریافت سرمایه‌ی بیشتر، زمان بیشتر، تغییرات محدوده یا سایر مواردی که به بازگشت پروژه به مسیر درست کمک می‌کنند، نیاز به تایید ذی‌نفعان داشته باشید. اگر با یک برنامه‌ی خوب اعتماد ذی‌نفعان را جلب کنید، حفظ تعهدشان در دوران سختی ساده‌تر خواهد بود.
اعضای تیم که در فاز اجرایی کار می‌کنند، باید در جریان برنامه قرار بگیرند. درک عواید پروژه و نقش اعضای تیم نه‌تنها به ایفای نقش بهتر توسط این افراد کمک می‌کند، بلکه موفقیت کلی پروژه را به همراه خواهد داشت.

برچسب ها

دکتر علیرضا لرک

این وبگاه با هدف تسهیل ارتباط دکتر علیرضا لرک با محققان، دانشجویان و سایر علاقمندان ایجاد شده است بی شک نقطه نظرات شما می تواند ما را در توسعه آن یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن